Po stopách pražských alchymistů a mágů

01/06/2023

Na den dětí žáci 5. ročníku navštívili Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy. Prohlídka je rozdělená celkem do tří částí a začíná v přízemí Faustova domu. Tak jako adept alchymie stráví první roky čtením a bádáním, tak i pro děti byly připraveny informace o alchymii i alchymistech. Žáci vstoupili do tajemné místnosti Faustova domu, kde našli jednak pověsti o alchymistech i mázích staré Prahy, ale také základní motto muzea: “K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná”. Kam ona jediná cesta vede nám naznačily nohy Doktora Fausta odnášeného čertem dírou ve stropě do pekel. Poté co jsme zdolali 60 schodů jednoho z nejstarších dřevěných schodišť v Praze, které měl v 16. století navrhnout sám Edward Kelley, vstoupili jsme do laboratoře tohoto slavného alchymisty. Ten zde žil poslední tři roky života a zanechal zde, i v celé Praze nezapomenutelné stopy. První místnost laboratoře slouží jednak jako skladiště, knihovna, ale především jako čekárna pro ty, kdo chtějí vstoupit do laboratoře. Takto zde čeká Rudolf II, John Dee, ale i William Shakespeare.  Druhá místnost pak je samotnou laboratoří, kde jsme mohli vidět výrobu homunkula, pece, křivule, prohlédnout si kostru pod lupou a především jsme viděli zastavený výbuch, kterému osobně přihlíží Edward Kelley. Poslední zastávkou naší výpravy byla místní Alchymistická hospůdka, kde na všechny žáky čekal Kellyxír.